V domácej lekárničke by nemalo chýbať niekoľko základných esenciálnych olejov. Sú dôležité nielen doma, ale aj v batožine pri krátkych výletoch, dovolenke v našej krajine alebo aj v zahraničí. Aj len obyčajné bodnutie hmyzom alebo ľahké prechladnutie dokáže výlet pokaziť, jednoduchá a účinná lekárnička by nám preto mala pomôcť zabezpečiť rýchlu úľavu pri drobnejších problémoch.

domaca lekarnicka clanok
Levanduľa, Lavandula angustifolia

levandulaLevanduľa je všestranne používaný éterický olej. Veľmi účinne pôsobí pri ošetrení spálenín a oparenín. Je to prírodné antibiotikum a sedatívum, pôsobí detoxikačne, zabraňuje tvorbe jaziev a podporuje proces hojenia, pretože stimuluje bunky v poranenom mieste k rýchlejšej regenerácii. Môže sa aplikovať priamo na pokožku. 

Čajovník, Tea Tree

cajovnikČajovník austrálsky má pozoruhodné protibakteriálne, protivirotické a protipliesňové vlastnosti. Mimo iného sa používa pri liečbe kvasinkových (kandidózy) a iných infekcií, pri  spáleninách, akné, aftoch,dermatomykóze, bolestiach zubov a hnisavých zápaloch. Môže sa aplikovať priamo na pokožku.

Mäta prieporná, Mentha piperata

mataMäta prieporná sa používala  už v starovekých kultúrach Egypťanov, Číňanov či Indiánov. Výborne podporuje trávenie, pôsobí na dýchacie ústroje  krvný obeh, má protizápalové a antiseptické účinky.  Vďaka uvedenému sa s úspechom používa pri tráviacich problémoch, nadúvaniu, zápachu z úst, chrípke, nachladnutí, kŕčových žilách, bolestiach hlavy a migrénach, podráždeniach kože, reumatizme a únave. A dokonca odpudzuje myši, blchy a mravce.

Harmanček pravý, Matricaria chamomilla

harmancekMá vďaka vysokému obsahu azulénu nádhernú tmavomodrú farbu. Pôsobí dezinfekčne a protizápalovo. Je účinný pri prerezávaní zubov a do kúpeľa na upokojenie nervozity a podráždenia. Taktiež pomáha  pri ošetrovaní spálenín(aj po opaľovaní), ekzémov, podvrtnutiach a presilených svaloch. Má analgetické, diuretické a sedatívne účinky. Používa sa aj pri omladzovacích kúrach.

Eukalyptus, Eucalyptus radiata

eukaliptusTento olej je  všestranný a úžitočný. Má protizápalové, antiseptické, antibiotické, diuretické, analgetické a dezodoračné účinky. Je známy  svojimi účinkami proti kašľu a nádche, ale je rovnako efektívny aj pri zápale močového mechúra, kandidóze a spálenín od slnka. Uplatňuje sa pri veterinárnej starostlivosti a pôsobí ako odpudzovač hmyzu.

Rozmarín, Rosmarinus officinalis

rozmarinPôsobí ako telesný a duševný stimulant. Preto je tento olej vhodný nielen na ranné kúpele a na ošetrenie všetkých svalových problémov, ale aj do kúpeľa po dlhom a únavnom dni. Antiseptický olej sa používa na presilené  svaly, ale aj pri artritíde, reumatizme, depresii, únave, problémoch s pamäťou, kašli a chrípke. V kozmetike si našiel uplatnenie v starostlivosti o vlasy, pri akné a celulitíde.

Tymián červený, Thymus vulgaris

tymianPri chrípke je vynikajúci do aromalampy. Taktiež napomáha odvádzaniu toxických odpadných látok z tela. Je mimoriadne užitočný v antiseptických zýsypoch a v prípravkoch  starostlivosti o vlasy a pleť. Odpudzuje všemožné druhy parazitov a hmyzu.

Citrón, Citrus limon

citronTento antiseptický a antibakteriálny olej sa hodí  do zmesí na celý rad rôznych použití, napr. bradavice , bodnutia hmyzom či tenzné bolesti hlavy. Pôsobí  tonizačne na lymfatický systém a stimulačne na zažívania. Pomáha pri chudnutí , odstraňuje celulitídu a odďaľuje vrásky.

Klinček, Syzygium aromaticum, Eugenia caryophyllata

klincekOlej má antibakteriálne, antiseptické a analgetické účinky, vhodný ako prevencia chorôb a infekcií. Najznámejší je ako rýchly liek na bolesť zubov, ale rovnako  účinne pôsobí na zažívacie  a svalové problémy. Nachádza využitie  pri liečbe astmy, nevoľnosti a zápale dutín a taktiež ako sedatívum. Neriedený neaplikujte na kožu. Používajte opatrne.