Bezpečné opaľovanie neexistuje. Avšak vhodným opaľovacím prípravkom (správne prípravkom na spomalenie opálenia) môžeme predísť nežiadúcim účinkom slnečného žiarenia a prípravkom po opaľovaní pokožku následne regenerovať.

Slnečné dni sa objavujú čoraz častejšie a tým aj vaše dotazy ohľadne ako sa chrániť pre UV lúčmi. Osveta sa zdá byť dostatočná, ale výskyt rakoviny kože a iných následkov nadmerného slnečného kúpeľa neustále vzrastá. Informácií na internete o čistých rastlinných olejoch s SPF až do 30,  koluje veľa, často sú však nepravdivé a vedeckými štúdiami s testami nepodložené.

blog opalovanie clanok

Na to aby kozmetický výrobok spĺňal požiadavky ako opaľovací prípravok, musí v zmysle platnej EU legislatívy poskytovať ochranu ľudskej pokožky pred UV žiarením. Deje sa to zakomponovaním špeciálnych látok, tzv. ochranných filtrov, do prípravku. Tieto sú alebo chemické látky (absorbujú časť UV žiarenia a menia ho na neškodlivé teplo), alebo fyzikálne mikro pigmenty ako napr. zinková beloba (odrážajú a rozptyľujú UVA a UVB do priestoru nad pokožkou ako malinké zrkadlá). Ich kombináciou výrobca dosiahne istú výšku SPF prípravku, teda číslo slnečného ochranného faktoru.

SPF (číslo) musí byť uvedené na prednej strane opaľovacieho prípravku. Jeho výšku ešte pred uvedením na trh stanovuje akreditované laboratórium v danom štáte EU (testuje sa in vivo klinicky na ľuďoch), a výrobca ho garantuje pri každom výrobku. Nemôže si  ho teda  len odhadnúť a vymyslieť (napr. SPF 6-8)

Čo znamená SPF? Číslo udáva, koľkokrát dlhšie môžeme byť na slnku s naneseným prípravkom, kým koža sčervená, v porovnaní s kožou nechránenou.

Príklad: SPF 20 pre stredoeurópsky fototyp kože, znamená, že prípravok ochráni kožu približne po dobu 20 x 15min., čiže 5 hodín. Samozrejme nesmieme zabudnúť na nános prípravku, (2 mg na 1cm2 kože), t. j. 32g prípravku ak si chceme chrániť celé telo.