Keďže sa o hydratačných prípravkoch (pleťové krémy, mlieka, pleťové masky) vyslovilo mnoho nepresností, rozhodli sme sa venovať v našom blogu aj tejto téme.

Existujú dva základné typy emulzií kozmetických prípravkov

 • Typ olej vo vode (zistíme tak, že keď si nanesieme krém na chrbát ruky a pokvapkáme vodou, krém sa s vodou zmieša a zmyje), tu olej tvorí vnútornú časť a voda vonkajšiu časť a preto je táto emulzia náchylná na rýchlejšie vysychanie. Na pokožke netvorí mastný, ochranný film. Takouto emulziou sú pleťové a telové mlieka, a tzv. soft, ľahučké, prevzdušnené krémy. V suchom ovzduší vykurovaných priestorov tieto krémy môžu pôsobiť až dehydratačne, teda vyťahovať z pokožky vlhkosť. Vlhkosť ovzdušia v čase vykurovacej sezóny je pod 30%, avšak rovnováha medzi  výdajom a príjmom vlhkosti do pokožky je pri 70 - 80% vlhkosti ovzdušia. Preto, či už máme pokožku mastnú, suchú alebo normálnu, je treba stratenú vlhkosť dopĺňať. Pri prípravkoch tohoto typu sa na hydratáciu pleti do prípravkov pridávajú  aktívne látky ako urea, kyselina hyaluronová, ceramidy, laktáty , kolagén, elastín.

suchy olej • Typ voda v oleji (zistíme tak, že keď si nanesieme krém na chrbát ruky a pokvapkáme vodou, táto vytvorí zreteľné okrúhle kvapôčky, nemiešateľné s krémom), v tomto prípade je usporiadanie opačné a voda je uzavretá vnútri. Dnes už to nie sú tie ťažké, na pleti sa lesknúce krémy. Moderné technológie vedia do olejového základu zakomponovať až do 75% vody. Kozmetológia potvrdila úžasný hydratačný účinok týchto emulzií, ktoré vytvoria na pleti jemný povlak mastnejších látok (zabraňujú vysychaniu vzácnej pokožkovej vody) a na strane druhej voda v kréme hydratuje rohovinu a medzibunkové priestory pokožky.

hydratacia v zime clanok

Zostáva už len zodpovedať na otázku: Hydratovať v zime alebo nie?

Žiaľ, aj keď túto obavu už popreli mnohí odborníci, pochybnosti pretrvávajú dodnes. Ale videli ste už niekoho, kto by mal počas mrazivých dní na tvári cencúle? Zdôrazňujeme, že ani pri jednom type emulzií toto nehrozí. Vhodnejší je mastnejší typ prípravku, ktorý nám požadovanú ochranu zabezpečí. Dôsledne si preto preštudujte popis, zloženie kozmetického prípravku a spoľahnite sa na odporúčanie a rady výrobcu.