Aromaterapia v škôlke: áno alebo nie?

Podľa názorov skúsených odborníkov aromaterapia do škôlky určite patrí. Môže výborne doplniť a spestriť program pre deti, rozšíriť im obzory a ukázať prírodu z trošku iného uhlu pohľadu. Pokiaľ sa dodržia pravidlá bezpečnosti pre používanie aromaterapie pre malé deti, tak jej riziká sú minimálne.

Skôr než sa do toho pustíme, odporúčame konzultáciu s kvalifikovaným aromaterapeutom. Je značný rozdiel v používaní aromaterapie a éterických olejov pre skupinku malých detí (je to vo svojej podstate náročnejšie a zodpovednejšie) a len tak doma, sami pre seba. Zásadným krokom je vopred si ujasniť spôsob a účel aromaterapie, teda čo od nej očakávame.

 

Prečistenie vzduchu

aromaterapia do skolky clanok2

Iste poznáte tú situáciu, keď sotva vypiplete doma svoje zlatíčko zo soplíkov a nádchy a môžete po dni strávenom v škôlke začať takmer odznova. Hnevajú sa na vás druhí rodičia, že prečo tam svoje prechladnuté dieťa posielate a pani učiteľky len rezignovane krčia ramenami. Éterické oleje nám v tomto smere môžu výborne pomôcť: sú antivírusové, antibakteriálne a mnoho a z nich taktiež súčasne podporuje aj imunitu. Pravidelným rozprašovaním čistia vzduch od choroboplodných zárodkov a predchádzajú tým prepuknutiu infekcií.

Samozrejme to neznamená, že deti nebudú choré, ale ich liečenie sa trochu skráti a v škôlke sa im bude lepšie dýchať. A skutočne nie je nič jednoduchšieho, ako pred začiatkom škôlky v období zvýšeného výskytu prechladnutia prečistiť vzduch v spoločných priestoroch a šatniach na 20–30 minút difuzérom alebo aromalampou s vhodným éterickým olejom.

Z celej širokej ponuky éterických olejov sa odporúča začať – pre jeho všeobecné anti-infekčné účinky – s citrónom (Citrus limonum). Je silne antibakteriálny, čistí, podporuje imunitu, osviežuje a napomáha koncentrácii. Pokiaľ sa už v škôlke nachladenie udomácni a u detí sa objavia žlté a inak sfarbené soplíky, je vhodné trošku pritvrdiť a k éterickému oleju citrón (Citrus limonum) pridať napríklad éterický olej rosalina (Malaleuca ericifolia).

Z ďalších vhodných éterických olejov nesmieme zabudnúť  ani na ihličnany, napríklad borovicu (Pinus sylvestris) alebo aj na  eukalyptus radiata (Eucalyptus radiata). Pri voľbe éterických olejov pre deti sa odporúča siahať po 100% prírodných ideálne v biokvalite.

 

Aromaterapia a chuť k jedlu

aromaterapia do skolky clanok1

Práca kuchárok, učiteliek, hospodárok a všetkých ľudí naokolo, ktorí sa starajú o brušká našich najmenších si zaslúži veľké uznanie. Jeden nepapá hrášok, druhý ryžu a ďalší sa len tak z nudy brble vo všetkom... a takto by sme mohli pokračovať. Z aromaterapie sa nám do jedálenských priestorov ponúka krásna vôňa pomaranča (Citrus sinensis) alebo mandarinky (Citrus reticulata), ktoré harmonizujú zažívanie, podporujú trávenie a rozradostňujú. Aj na šošovicu sa dá potom pozerať veselšie ☺

 

Záverom trošku nutnej bezpečnosti

Napriek tomu, že aromaterapia nám dokáže v mnohých oblastiach pomôcť a potešiť nás, má v sebe zároveň aj svoju druhú stránku a je nutné pri jej aplikácii byť maximálne obozretní a pozorní. Je dobré si uvedomiť, že éterické oleje sú vysoko koncentrované a horľavé vonné výťažky z rastlín. Skrýva sa v nich veľká sila, a preto je dôležité uchovávať ich mimo dosahu detí - rovnako ako čistiace prostriedky alebo lieky.

Správnym skladovaním, v chlade a tme, zachovávame ich kvalitu. Prepaľovaním v aromalampách dochádza k strate ich kvality a terapeutických účinkov. Pri každom vonkajšom použití je nutné éterické oleje starostlivo riediť v nosnom oleji, hydrofilnom oleji, tuku, alkohole, mede, smotane či tučnom mlieku. Éterické oleje nie sú rozpustné vo vode! A majte na pamäti ZLATÉ PRAVIDLO: menej je niekedy viac.

tip na pouzitieLevanduľa (Lavandula angustifolia) si svoje miesto nájde aj pri ďalších škôlkárskych aktivitách, a to v podobe éterického oleja alebo kvetinovej vody. Štípance, škrabance, drobné odreninky a malé boľačky – s tým všetkým nám môže vďaka svojim úžasným vlastnostiam pomôcť.