V dnešnej dobe obzvlášť každého zaujíma téma chrípkových ochorení a prechladnutia. Prečítajte si čo prináša aromaterapia ako prevenciu a zmiernenie príznakov ochorenia.

 

Ako odlíšime prechladnutie od chrípky? 

aromaterapia chripka clanok

Chrípka

Všeobecne je chrípka vírusové ochorenie, ktoré sa šíri prevažne kvapôčkovou infekciou. Jej výskyt je obmedzený spravidla na chladné obdobia v roku a vstupnou bránou je hlavne nosohltan. Vírus chrípky dokáže po určitú dobu zostať aktívny aj mimo hostiteľa, preto je možné sa nakaziť aj z predmetov, ktoré boli zasiahnuté sekrétom chorých. K nástupu ochorenia dochádza po niekoľkých hodinách, obvykle chrípka prepukne po 1 – 2 dňoch. Chrípka nastupuje náhle a medzi jej príznaky patrí:

 • horúčka, aj cez 39°C
 • zimnica, bolesti svalov / kĺbov / pokožky
 • bolesti hlavy
 • väčšinou sa neprejavuje nádcha či bolesť v krku
 • u detí sa často pridruží zvracanie a hnačky

V nasledujúcich hodinách od nákazy sa rozvíja kašeľ. Prvé 3 dni sa horúčka drží, potom klesá. Nasledujúce dni dochádza k zlepšeniu ostatných príznakov. Najdlhšie trvá kašeľ. Po odznení chrípky môže po nejakú dobu pretrvávať vyššia únava.

Nákazu je nutné vyležať. Je to z dôvodu zodpovedného správania sa k svojmu okoliu – „nešíriť infekciu ďalej!“ a taktiež je to prevencia možného rozvoja komplikácií. Telo potrebuje kľud na to, aby mohlo s infekciou bojovať. Komplikáciami chrípky sú zápal vedľajších nosných dutín, zápal stredného ucha a rozvoj zápalu pľúc. Menej častými komplikáciami sú zápal srdcového svalu, osrdcovníka, svalov, mozgu alebo mozgových blán. Chrípka teda nie je banálne vírusové ochorenie.

 

Prechladnutie

Prechladnutie je taktiež vírusové ochorenie prenosné kvapôčkami. Od chrípky sa odlišuje príznakmi. Nástup ochorenia nie je tak rýchly, nebýva vysoká horúčka, chorý trpí bolesťami v krku, zachrípnutím a nádchou. Na rozdiel od chrípky chorý nepociťuje bolesť kĺbov, svalov a nebýva ani pocit celkovej „dolámanosti“.

aromaterapia chripka clanok23

Ako tomu predchádzať?

Medzi obecné doporučenia ako predchádzať chrípke a prechladnutiu patria napr.:

 • umývanie rúk
 • podpora imunity – dostatok vitamínu C a D, bylinné tinktúry
 • kvalitná, pestrá strava
 • dostatok spánku
 • psychická pohoda
 • pohyb na čerstvom vzduchu

 

Aromaterapiu využijete aj pri vírusových ochoreniach

1) Prevencia s éterickými olejmi

Dôležitá je prevencia. Na posilnenie obranyschopnosti sú vhodné napr. harmanček modrý, čajovník tea treepačuliravensaraniaoulikadidlo, vetiver alebo citrón.

Ideálnym spôsobom aplikácie je inhalácia (aromalampa, aroma difuzér), masáž alebo kúpeľ.

Do prevencie zaraďujeme aj psychickú pohodu. Dlhodobý stres vedie, mimo iného, k oslabeniu imunitného systému, ktorý potom horšie odoláva ataku patogénov. Éterické oleje využijeme preto aj na psychickú podporu v situáciách, ktoré nás vychyľujú z rovnováhy. Medzi éterické oleje proti stresové zaraďujeme napríklad bergamotcédrové drevogrepmandarínkumedovkupačulipalmu ružová, vetiver a ylang-ylang.

2) Zmiernenie príznakov s éterickými olejmi

Keď už cítime, že nás nejaký ten vírus napadol a že na nás „niečo lezie“, môžeme sa pokúsiť zničiť čo najviac patogénov kúpeľom. Použijeme nosič (napríklad hydrofilný olej, plnotučné mlieko), do ktorého nakvapkáme niektorý z následujúcich olejov:

Pri chrípke využijeme sílu borovice, eukalyptov (pre dospelých eucalyptus globulus, pre deti eucalyptus radiata), gáfrovníkuravensara.

Pri prechladnutí ako podporný olej použijeme borovicucitróneukalyptusniaouličajovníkkajeput, yzop. Po kúpeli sa zabalíme ideálne do bavlneného pyžama, spravíme si horúci čaj a ideme odpočívať do postele.

 

Konkrétne éterické oleje podľa obtiaží

Pokiaľ choroba prepukne naplno, éterickými olejmi nielen zmiernime príznaky, ale pomáhame telu si s chorobou lepšie poradiť.

Vo výpočte príznakov chýba horúčka. Horúčka má pri chorobe svoje miesto a pomáha telu zbaviť sa patogénov. Záleží v akej kondícii sa chorý nachádza a taktiež, ako horúčku znáša. Podľa toho rozhodneme, či budeme horúčku zrážať.

Aplikovať oleje môžeme inhaláciou (aromalampa alebo aroma difuzér). Pri bolestiach v krku, na hrudníku alebo pri neproduktívnom kašli môžeme ako nosič použiť rastlinný olej, alebo mäkký tvaroh izbovej teploty, do ktorého nakvapkáme éterické oleje podľa nášho výberu, namažeme na plienku (bavlnenú handričku), priložíme na krk alebo na hrudník, zabalíme do uteráka a oblečieme bavlnené pyžamo alebo tričko. Nevkladáme igelit! Necháme ideálne cez noc. 

Vhodným nielen osviežením pristoru v kancelárii, doma, v čakárňach, ambulanciách sú Aroma Airspray. Jednoduché a účinné prípravky na báze liehu a čistého 100% éterického oleja.

 

Chrípka dokáže s organizmom poriadne zamávať. Môže pretrvávať kašeľ a veľká únava. Je vhodné použiť éterické oleje aj v období rekonvalescencie, pre rýchlejší návrat do plného zdravia. Vhodnými olejmi sú vetiver, rosalinasmrekcitrónkardamom eukalyptus.

 

tip na pouzitieZmes na uvoľnenie dýchacích ciest PRE DETI: