Pri infekcii koronavírusom je jedným z najčastejších príznakov náhla strata čuchu, čiže anosmia. Jej príčina nie je doposiaľ známa a keď udrie, môže spôsobiť nielen nepríjemný pocit absencie vôní, ale aj stratu chuti do jedla, či úzkostné nálady.

Prirodzene sa čuch začína obnovovať po niekoľkých týždňoch od ochorenia, ale niektorí pacienti bojujú s jeho stratou oveľa dlhšie. Ako urýchliť jeho obnovenie?

 

Čuchová aromaterapia

Možno vás to prekvapí, ale rovnako ako trénujeme našu fyzickú zdatnosť, pamäť alebo motorické zručnosti, môžeme tiež zlepšiť vnímanie vôní. Mnohých z nás nos tiež živí, sú to parfuméri, someliéri alebo pracovníci v potravinárskom priemysle, títo všetci potrebujú ku svojej každodennej práci dokonalé rozpoznanie čuchových vnemov. Napríklad profesionálni parfuméri začínajú pracovný deň s čuchovou rozcvičkou, počas ktorej sa pripravujú na prácu s vôňami. Podobne so stratou čuchu v dôsledku ochorenia Covid-19 lekári odporúčajú podporovať čuchové bunky pomocou intenzívnej vône, ideálne vo forme 100% prírodných éterických olejov. Jedná sa o príjemný, neinvazívny spôsob, ktorý časom môže prerásť do obľúbeného každodenného rituálu.

 

Čuchový tréning základný

Zostavili sme pre vás aromaterapeutickú sadu 5 základných - 100% prírodných éterických olejov, a to na základe odporúčania českej rinologickej skupiny a francúzskej asociácie Anosmie. Nielenže vám pomôžu rozcvičiť nos, ale tiež zároveň poskytnú blahodarné účinky aromaterapie.

clanok1

  • Geránium 5ml: Sladko kvetinová vôňa napomáhá celkovému upokojeniu a zaspávaniu. 
  • Citrón 10ml: Výrazne osviežujúca vôňa silne povzbudzuje a uľahčuje dýchanie. 
  • Klinček 10ml: Korenistá vôňa éterického oleja zahrieva a dodáva istotu.
  • Eukalyptus-Austrália 10ml: Intenzívna gáfrovitá vôňa čistí vzduch, uvoľňuje dutiny a uľahčuje dýchanie.
  • Mäta prieporná 10ml: Svieža vôňa zmierňuje dýchacie problémy, podporuje sústredenie a mierni bolesti hlavy.

 

Ako na to?

V ideálnom prípade ráno a večer pred jedlom voľne privoňajte najmenej 5 minút k 5 rôznym vôňam z tréningovej sady Čuchový tréning. Liekovku umiestnite asi 2cm pod nos a uvoľnene vdychujte. Môžete striedať rytmus, silu a dĺžku nádychu.

Tréning by mal prebiehať dlhodobo, aspoň po dobu 12 týždňov. Postupne môžete pridávať ďalšie éterické oleje a objavovať tak nové vône, ktoré sú potom len krok od hlbšieho preniknutia do tajov aromaterapie. 

 

Čuchový tréning pre pokročilých

Dobre zvládate základné vône a chceli by ste svoje čuchové schopnosti posunúť na vyššiu úroveň? Pridajte do svojej základnej súpravy ďalších 5 výnimočných - 100% prírodných éterických olejov a objavte ich aromaterapeutické účinky.

clanok2

  • Levanduľa 10ml: Prírodné nervové tonikum upokojuje pri napätí, úzkosti a nespavosti.
  • Rozmarín 10ml: Známa bylinná vôňa pomáha pri nachladnutí, chrípke a potláčaní úzkosti.
  • Borovica 10ml: Typická vôňa lesa čistí vzduch, uvoľňuje dýchacie cesty a zmierňuje únavu.
  • Lemongrass (Citrónová tráva) 10ml: Intenzívna citrusová vôňa podporuje koncentráciu a povzbudzuje.
  • Citronela 10ml: Svieža vôňa nabíja telo, napomáha sústredeniu a tíši bolesť hlavy.

 

clanok3

Extra tip

Pre výnimočný zážitok a zintenzívnenie vášho tréningu si doprajte kráľovnú medzi vôňami, exkluzívny 100% prírodný ružový olej s mimoriadne krásnou vôňou, ktorá príjemne harmonizuje zmysly a vytvára milujúcu atmosféru.

 

Zdroje: Čich a chuť: COVID-19 projekt [online]. Rinologická skupina – Česká společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, 2020. Dostupné z: https://cich.info/, Protocole de rééducation olfactive [online]. Associaiton Anosmie, 2019. Dostupné z: https://www.anosmie.org